2013 m. kovo 5 d., antradienis

Kriminalistai

Ką tik pažiūrėjau pirmąją naujo lietuvių serialo "Kriminalistai" seriją. Negaliu nepasidalinti savo įspūdžiais, pastebėjimais ir nuomone.
„Šis serialas nėra kasdienis - jis bus rodomas kartą per savaitę, todėl kiekviena serija bus atskiras filmas, kuriuos į visumą sujungs penki pagrindiniai herojai, nuostabūs aktoriai, - pasakoja A. Šlepikas. - Pirmąsias nufilmuotas serijas pasižiūrėję mūsų kolegos lenkai parašė, kad atlikome puikų darbą. Dirbame su kino technika, taikome visus įmanomus filmavimo būdus. Kai kurie dėl oro sąlygų žiemą yra gana sudėtingi, tačiau mūsų kameros vis vien juda, skraido, naudojame kinui skirtą optiką - taigi, čia yra ne tik mūsų prodiuserių kompanijai „Videometra“, bet ir visai lietuvių serialų ir televizijos kino pramonei techniniu požiūriu - naujas ir didelis žingsnis į priekį.“
Anot režisieriaus, seriale nestinga „šaudymo – gaudymo“, tačiau kaip ir kolegos lenkai, jie vengia itin žiaurių, brutalių scenų, todėl „Kriminalistai“ turėtų patikti įvairiai auditorijai, taip pat ir moterims. „Žinoma, vyrai jį irgi žiūrės, nes čia bus daug specialiųjų efektų, mašinos sprogs, skęs, degs namai“, – intriguoja A.Šlepikas.
Seriale „Kriminalistai“ pagrindinius vaidmenis kuria aktoriai:
Algirdas Dainavičius – vyr. inspektorius Adomas Rakščius
Justė Zinkevičiūtė – jaunesnioji inspektorė Brigita Stonytė
Simonas Storpirštis – inspektorius Marius Bradauskas
Monika Bičiūnaitė – prokurorė Dalia Vyšniauskė
Rimantas Bagdzevičius - Smurtinių nusikaltimų tyrimo skyriaus viršininkas Ričardas Gradulis
„Man kriminalistų profesija panaši į chirurgų – ji reikalauja susikaupimo, šaltakraujiškumo, pasitikėjimo savo jėgomis, talento, apskaičiavimo, nes klaidos kaina gali būti didžiulė”, - sako A. Dainavičius. 
šaltinis lnk.lt

Vos pradėjus žiūrėti serialą iš karto pastebėjau kino vertus kadrus, netradicinius kameros padėties pasirinkimus, jautėsi kokybė, aukštesnė klasė. Kažkodėl veikėjams prabilus lietuviškai pasijutau keistai. Nežinau ar dėl to, kad jau esu pripratusi prie angliškų filmų ir serialų ir man keista girdėti lietuviškus žodžius tiesiogiai iš veikėjų, ne vertėjų, lūpų, ar todėl, kad serialas jau nuo pirmos minutės rodė šiek tiek aukštesnį lygį, nei visi iki šiol matyti tautiečių darbai. 
Asmeniškai man labai kliuvo aktorių nenatūralumas, toks labai akivaizdus vaidinimas ir ne itin raiškiai tariami žodžiai, labai jaučiasi dirbtinumas, kartais net pervaidinimas. Po pirmos serijos dėl vaidybos absoliučiai jokių priekaištų neturiu pagrindinius vaidmenis atliekantiems A. Dainavičiui, M. Balčiunaitei ir R. Bagdzevičiui, bei trumpai ekrane pasirodžiusiems V. Tomkui ir A. Čepaitei. Gera žiūrėti į žmones, kurie prieš kameras jaučiasi taip laisvai. Manau, kad po kurio laiko tokiais pat savais filmavimo aikštelėje jausis ir kiti aktoriai, tereikia šiek tiek laiko priprasti. Tikiuosi.

Be itin garsių aktorių sutrauktų į vieną serialą šis gali pasigirti ir ganėtinai dideliu biudžetu, bent jau aš taip spėju. Pakankamai daug scenų buvo nufilmuotos lauke, nežinau kaip lietuviškai taisyklingai reikėtų pasakyti tą išsireiškimą location shooting, buvo panaudoti policijos ir greitosios automobiliai, ginklai, buvo nušauti keli žmonės, ko šiaip jau lietuviška televizija dar nėra rodžiusi, na, bent jau ne tiek daug iš karto. Tai paliko išties gerą įspūdį. Netgi įžiebė viltį, kad pagaliau žengiamas tas žingsnis aukštesnės kokybės serialo link (turiu paminėti, kad ir baigus žiūrėti ta viltis liko, tik prisidėjo noras žiūrėti toliau).
Jei pradėsime nagrinėti veikėjus ir jų charakterius, labai daug apie tai kalbėti negalėsime, nes jie taip ir liko tokie gana paslaptingi. Viskas, ką sužinojome tai pagrindiniai bruožai - darboholikas pagrindinis serialo herojus Adomas (dar nežinau ar vardas čia turi kokią nors ypatingą reikšmę ar ne), kurį matome tik darbe, išskyrus vieną sceną kavinėje. Prokurorės per spaudos konferenciją pasakyti žodžiai leidžia spėti, kad jis - visuomėnei žinomas ir neabėjotinas savo srities profesionalas. Tačiau šis veikėjas neatitiktų tradicinio amerikietiškų kriminalinių serialų inspektoriaus portreto, atradęs galimą nusikaltėlio slėptuvę jis nesiveržia ten, lyg pametęs galvą ir sulaukia pastiprinimo. Dar labiau jo herojiškumą sumenkina prokurorės Dalios jam iškeltas ultimatumas. Jau žinome, kad šio serialo herojus nebus didvyris, bet bus labai žmogiškas, klystantis, tačiau visada pasitaisantis ir dienos pabaigoje išgelbstintis miestą veikėjas. Aktorės Monikos Bičiūnaitės kuriamas prokurorės Dalios Vyšniauskės personažas jau nuo pirmųjų minučių leidžia suprasti visiems kas čia vadovauja, net nesąmoningai ėmiau ją lyginti su Engelhardt iš "Kobros 11". Kiti du pagrindiniai serialo veikėjai man pirmojoje serijoje labiau priminė epizodinius personažus, apie Adomo padėjėją Marių buvo atskleistos kelios detalės, o Rimanto Bagdzevičiaus personažas kartais pasirodė netgi truputėlį nereikalingas. Akiniuotį vaidinusio aktoriaus nepažinau, jo veikėjo vardas buvo atskleistas tik serijos pabaigoje, tačiau jo charakteris, be tos savybės, kad šaltakraujiškai gali žudyti visur ir visada, nebuvo atskleistas visai, nelabai aiškūs liko man ir jo motyvai.
Iš esmės, šis serialas man tikrai patiko. Atmetus kai kurių aktorių vaidybą, netgi galėčiau pavadinti jį geru. Žinoma, iki kriminalinių serialų Olimpo viršūnės dar tolokai, tačiau į ją keliaujama jau didesniais žingsniais. Drąsiai galiu sakyti, kad tai yra visiškai neiššvaistytas laikas (neskaitant to, kad prie šitos rašliavos sėdėjau gerą valandą dėliodama žodžius), ir dabar sekmadienio vakarais vietoj visiems atsibodusių ir milijonus kartų matytų filmų, galima rinktis gana kokybišką serialą, kuris leidžia paprastam žmogui bent akies krašteliu pažvelgti į Lietuvos pareigūnų darbą iš vidaus (ir spėlioti ar tai, ką mato atitinka realybę ar ne) ir galbūt pasijausti saugesniu, kai galų gale blogiukas yra sugaunamas ir niekam nebegresia pavojus, bent jau iki kitos serijos.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą