2013 m. kovo 22 d., penktadienis

Cloverfield | Projektas Monstras (2008)

Oficialiai baigėsi mano pirmi metai universitete ir paskutinės paskaitos metu gavau progą pamatyti tokį filmą, kurio savo noru niekada nebūčiau pažiūrėjusi, ir tai tik dar kartą man įrodė, kad negalima nurašyti kažko, kas yra "ne tavo skonio".

Ekrane pasirodo žodžiai nurodantys veiksmo vietą, kurį laiką ekrane matomas tik tiksintis laikrodis. Dokumentas, kurį dabar matote yra Jungtinių Amerikos Valstijų privati nuosavybė. Įsijungia kamera, rodomas laikas 6:42 ryto, balandžio 27 diena. Ranka nestabiliai laikoma kamera keliauja prie lango ir atveria vaizdą į centrinį Niujorko parką, pristatomi du veikėjai ir nutrūkus pirmai scenai esame nukeliami į vakarėlį, kur mus supažindina su kitais veikėjais, ta pati nestabili kamera. Po gero pusvalandžio kažkas nutinka, visi išbėga į lauką ir gatve praskrieja Laisvės statulos galva. Po kurio laiko ekrane galima įžiūrėti, pro dūmus, tarp Niujorko dangoraižių, kažką besislepiantį.
Taip prasideda vienas įdomiausių mano matytų filmų. Prodiuseris - J.J. Abrams, manau, tai jau daug ką pasako, priešingai nei režisierius Matt Reeves, kuris nei iki šio, nei po šio filmo nepristatė kažko labai įsimintino (galbūt tai buvo vienas iš išankstinio nurašymo faktorių). Labai puikiai suplanuota reklama, kuomet pirmasis filmo traileris, kuriame buvo matoma ranka laikoma kamera užfiksuotas sprogimas Niujorke ir skriejanti Laisvės statulos galva, jokių pavadinimų, jokių užrašų, buvo parodytas prieš Transformers. Visi pagrindiniai filmo veikėjai turėjo sukurtas myspace (filmas pasirodė 2008, facebook dar nebuvo toks populiarus) paskyras ir paskutinį kartą jose lankėsi filmo premjeros dieną. Dviejų pagrindinių veikėjų vlogai buvo talpinami vienoje svetainėje, kur buvo nagrinėjami jų santykiai. Filmas buvo filmuojamas, prisidengiant kitais pavadinimais, aktoriai neturėjo teisės perskaityti filmo scenarijaus, kol nepasirašė sutarties. O aktoriais buvo atrinkti išskirtinai neikur iki tol nepasižymėję, kad mes galėtume patikėti, kad tai realūs žmonės. Taigi, iš esmės, tai buvo labai panašu į dokumentinį filmą. Negalima pamiršti ir tų scenų, kuriose tiesiog filmuojamas televizorius, kuriame žinių vedėja praneša apie nelaimę.
Tai nebuvo panašu į jokį mano iki šiol matytą monstrų tematikos filmą. Vien tas faktas, kad visas filmas be išimties buvo užfiksuotas taip vadinama hand-held kamera, asmeniškai man, padarė labai daug įtakos. Viena iš mėgstamiausių mano frazių, kalbant apie man labai patikusius filmus, visada būna tokia, kad "nesinori nei sumirksėti, nes bijai praleisti kažką svarbaus", bet manau, kad šis filmas yra pirmasis, kurį žiūrint išties baisu užsimerkti ilgesniam laikui. Labai nestabili, pastoviai judanti, kartais besivartanti, kamera, labai greitas montažas, iš niekur kartais įsiterpiantys trumpi filmukai iš praeties, veiksmas, efektai, pabaisa. Viskas veda nuo vieno klausimo prie kito. Prieišingai nei kituose mosntrų filmuose, čia nebuvo paaiškinta nei iš kur, kaip ir kada Niujorko gatvėje atsirado monstras, nei tai, ar pavyko jį nugalėti.
Cloverfield atrodo tarsi trumpa ištrauka iš niekuo neišsiskiriančių niujorkiečių, kurie tenorėjo surengti atsisveikinimo vakarėlį draugui ir nufilmuoti jam savo palinkėjimus, gyvenimo. Kamera viso filmo metu atrodo lyg vis atsidurianti tinkamoje vietoje tinkamu laiku, nors daug svarbių momentų ir pasilieka už kadro. Jei toms 85 minutėms (taip, filmas toks trumpas) apsimestumėmė, kad nežinome nieko, kas dedasi pasaulyje galėtume leisti sau patikėti, kad matome tikrą dokumentiką, pateiktą iš po katastrofos atrastos kameros.
Filmas baigiasi kovo 23 dieną, 6:42 ryto. Po paskutinio kadro įtarptas dar vienas vaizdelis iš praeities. Pora Ferio rate ir paskutiniai ištarti vyro žodžiai "I had a good day".

Trumpai:
Kadangi filmas buvo trumpas, tai dar truputėlį jį ir aptarėme. Metus pradėjome su S. Spielbergo kūriniu Jaws ir užbaigėme Cloverfield ne be priežasties. Ryklys ir pabaisa simbolizuoja Amerikos priešus. Monstras Cloverfield, asocijuojamas su rugsėjo 11-osios įvykiais, Amerika vėl turi gintis nuo kitataučių (šiuo atvėju, tikriausiai, priešu iš kitos planetos), turi įrodyti savo stiprybę ir galybę (kas nelabai sekasi), vėl kautis dėl laisvės (simbolinis Laisvės statulos galvos nukirtimas) ir ramybės. Iš tikrųjų tokias katastrofas jau esame matę daug kur, netgi dar prieš rugsėjo 11, tokiuose filmuose kaip Armagedonas ar Nepriklausomybės Diena, tačiau tikrai niekur jos nebuvo parodytos taip realistiškai.

Vertinimas 9/10, ir dešimt neduodu tiktai dėl vieno epizodo filme, kuris man pasirodė labai nelogiškas. Vienas vienintelis toks buvo, bet buvo.

Gero savaitgalio!!

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą